Pamiętamy…
Pani Elżbieta Waśkowska urodziła się we Francji 2 listopada 1937r. , dokąd jej rodzice wyemigrowali przed wojną w poszukiwaniu pracy. Po II wojnie światowej wraz z rodziną wróciła do Polski. Ukończyła liceum pedagogiczne i przez kilka lat uczyła języka rosyjskiego . Początkowo od 1956r. w SP nr 7 w Elblągu. Po zakończeniu zaocznie studiów romanistycznych w 1956r. przeniosła się do Starogardu Gdańskiego, gdzie w SP nr 3 i SP nr 4 w Starogardzie Gdańskim uczyła języka francuskiego . W 1968r. rozpoczęła swoja dwudziesto trzyletnią przygodę pedagoga w I LO w Starogardzie Gd. Przez krótki czas pełniła funkcję zastępcy dyrektora szkoły.
Największe sukcesy odniosła jako szkolna koordynatorka do spraw prac społecznych i hufców pracy – krajowych i zagranicznych. Dzięki jej staraniom corocznie wiele grup uczniowskich pod opieką nauczycieli pracowało w Starogardzie Gd. i okolicach. Coraz większego rozmachu nabierały coroczne wyjazdy zagraniczne grup młodzieży na Węgry, do ówczesnej Czechosłowacji i NRD. Wyjazdy do NRD organizowane były wspólnie ze starogardzką fabryką „ Elektron”, która była zakładem opiekuńczym I LO.
W początkowym okresie stanu wojennego w niecodziennych okolicznościach udało się Elżbiecie Waśkowskiej zainaugurować cykl wymian młodzieżowych między I LO, a szkołami w miastach Grenoble i Châteauroux we Francji. Te niecodzienne okoliczności to tajemniczy balonik, który znaleziony został przez mieszkańca miejscowości Zduny. Okazało się, dzięki kartce z francuskim tekstem przetłumaczonym przez Elżbietę Waśkowską, że balonik wypuszczony został podczas festynu parafialnego w miejscowości Varcen w Alpach niedaleko Grenoble. Wymiany między młodzieżą polską, a francuską nabrały rozmachu i obrotu, przeobraziły się w wymiany całymi rodzinami polskimi i francuskimi aktywizując nie tylko szkołę, ale całe miasto Starogard. Elżbieta Waśkowska wykorzystała sprzyjającą atmosferę i zaczęła organizować w mieście oddział Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Francuskiej, który wkrótce stał się niezwykle aktywny, włączając się w kolejne inicjatywy obejmujące swym zasięgiem całe miasto.
Kolejna inicjatywa Elżbiety Waśkowskiej – coroczny festiwal piosenki francuskiej – stał się jednym z najważniejszych imprez kulturalnych w mieście, o których stało głośno w całym województwie. Elżbieta Waśkowska zainaugurowała również nową tradycję nawiązującą do szczególnych relacji między Starogardem, a historią Francji. Chodzi o miejsce zwane potocznie Francuską Górką, a będącą w istocie masowym grobem żołnierzy francuskich z czasów wojen napoleońskich. Miejsce to zostało uporządkowane, upamiętnione okolicznościowa tablicą i włączone do stałego programu wizyt grup francuskich w Starogardzie.
Pani Waśkowska miała wielkie serce dla uczniów biednych, dojeżdżających do szkoły z daleka. Często wraz z trójką klasową odwiedzała ich w domach, pomagała uzyskać stypendium czy dużą zapomogę finansową.
Prof. Waśkowska nie żyła dla siebie .Była spontaniczna i chętnie dzieliła się tym wszystkim ,co uważała za dobre i piękne. Jej uśmiech potrafił odsunąć problemy i pomagał nie tylko uczniom śmielej spoglądać w przyszłość i uwierzyć w siebie.
Jako wyraz uznania dla tych wszystkich działań Elżbieta Waśkowska odznaczona została przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
12 października 2017r. pani Elżbieta Waśkowska został wezwana na nadzwyczajne posiedzenie rady pedagogicznej w lepszym świecie.